New items
Turlututu w krainie ogra
Ku twej wieczności. 1
Świat według Garpa
Morze opowieści
Brytyjska monarchia od kuchni
 
The library cooperates with portal of library e-services »w.bibliotece.pl« - we invite you to visit library profile, to benefit with additional possibilities.
News
Jak nakarmić dyktatora Spotkanie z Witoldem Szabłowskim
Co?Wydarzenie literackie
Gdzie?Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
Minorytów 4, 45-017 Opole
Kiedy?27.01.2020 18:00

Dyktator.jpg

Jak nakarmić dyktatora
Spotkanie z Witoldem Szabłowskim
Prowadzenie: Agnieszka Zientarska
27 stycznia 2020 / godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

Książka Jak nakarmić dyktatora zbiera rozmowy z kucharzami Idiego Amina, Saddama Husseina, Envera Hodży, Fidela Castro i Pol Pota. Bezwzględni dyktatorzy, jak Saddam Hussein, Fidel Castro czy Enver Hodża mogli jadać najbardziej wyszukane przysmaki, ale ich ideałem pozostawały smaki znane z dzieciństwa, kuchnia mamusi – mówi Witold Szabłowski, reporter, który rozmawiał z kucharzami despotów. Autor kilka lat podróżował po świecie, by znaleźć kucharzy dyktatorów. Zacięcie dążył do zebrania informacji co jadali oni w najważniejszych momentach swojej dyktatury. Wszystko skrupulatnie notował, zarówno opowieści jak i przepisy. Dzięki temu powstała intrygująca książka opowiadająca historię zza kuchennych drzwi. Jak nakarmić dyktatora to kulinarno-historyczny obraz świata. Szabłowski pokazuje, że wielka historia i jeszcze większe dramaty zawsze przeplatają się z podstawowymi ludzkimi potrzebami.

Szadź – spotkanie z Igorem Brejdygantem
Co?Wydarzenie literackie
Gdzie?Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
Minorytów 4, 45-017 Opole
Kiedy?21.01.2020 18:00

I-Brejdygant_plakat-www.jpg

Szadź – spotkanie z Igorem Brejdygantem
Prowadzenie: Mateusz Torzecki
21 stycznia 2020 / godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

"Szadź" to druga powieść Igora Brejdyganta. Po debiutanckim "Paradoksie", będącym książkową wersją serialu, do którego scenariusz współtworzył Brejdygant, przyszedł czas na klasyczną powieść kryminalną. Bohaterka kryminału, komisarz Agnieszka Polkowska, ściga seryjnego mordercę. Jednocześnie próbuje uporządkować swoje życie osobiste, które też skrywa tajemnice. Trudno oderwać się od tej książki, w której w kolejnych rozdziałach śledzimy kroki mordercy, pracę policjantów i spokojne życie potencjalnej ofiary.

W listopadzie 2019 roku Opole było plenerem filmowym serialu TVN – kręconego na podstawie powieści Brejdyganta – Szadź. Zdjęcia do jednej ze scen były realizowane na Placu Wolności oraz przy budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie zawiązywała się jedna ze scen serialu. Premierę zaplanowano na wiosnę 2020 roku.