New items
Mockingbird
Może tym razem
Tajemnice Joan
Niedzielna dziewczyna
Mruczący agent
 
The library cooperates with portal of library e-services »w.bibliotece.pl« - we invite you to visit library profile, to benefit with additional possibilities.
News
Kaziuki
Gdzie?Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
Minorytów 4, 45-017 Opole
Kiedy?07.03.2020 12:00

Kaziuki-2020_plakat-www.jpg

Kaziuki mają tradycję związaną z obchodami ku czci św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy, który zmarł przedwcześnie. Św. Kazimierz Jagiellończyk kanonizowany został przez papieża Klemensa VIII w 1602 roku, przede wszystkim za nieugiętą wiarę. Kaziuki Wileńskie są wizytówką sztuki ludowej krainy nad Wilią.

W spotkaniu udział wezmą aktorzy z opolskich teatrów. Wystąpi także Chór Old Singers pod dyrekcją Ewy Wocial. W programie: pieśni Stanisława Moniuszki oraz melodie, wiersze i wspomnienia z Wileńszczyzny. Nie zabraknie też „kaziukowych” piernikowych serduszek.

Impreza ma charakter charytatywny.

Towarzystwo Polonia–Kresy powstało w lipcu 2012 roku Opolu i ma charakter naukowo-kulturalno-społeczny. Towarzystwo współpracuje z placówkami naukowymi, bibliotekami, organizacjami społecznymi, urzędami administracji samorządowej oraz mediami. Członkami Towarzystwa są ludzie od lat działający na rzecz Polaków mieszkających za granicą oraz propagujący wiedzę o dawnych Kresach Rzeczypospolitej. Są wśród nich przedstawiciele środowiska naukowego, artystycznego i mediów.

FERIE 2020 w MBP
Gdzie?Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
Minorytów 4, 45-017 Opole

ferie-2020_plakat-1-www.jpg

Szczegółowy program: mbp.opole.pl